Knihovna
Spisovatelé
Literatura
O čaji
Ex libris
... a navíc

 

Historie čaje sahá hluboko do minulosti, ale teorie o počátích jeho poznání se různí. Podle čínské legendy čaj objevil císař Chen-nung (zvaný Božský vladař) roku 2737 př.n.l. Čínští historikové objevili důkazy, že čaj byl používán už ve 12. století př. n.l. Japonská legenda přisuzuje vynález čaje Bódhidharmovi (520 n.l.). Neznámější indická legenda však připisuje stvoření čajové rostlinky zakladateli zen buddhismu svatému Darumovi, třetímu synovi indického krále Košuvy. Legendy se různí a každá země má trochu jinou představu o vzniku čaje, ale naštěstí jsou i prokázané a skutečné dějiny čaje:

Nejstarší důvěryhodné zmínky o čaji jsou z 1. století našeho letopočtu, kdy se objevily v čínském slovníku v roce 350; badatel a básník Kuo-Po´ v něm zmiňuje čaj pod názvem Kiu. Uvádí, že se nápoj připravuje z lístků vařením. Až teprve koncem 4. století se ale začíná čaj rozšiřovat jako lék. O další 3 staletí později se čaj rozšířil i mezi lidové vrstvy společnosti a vznikly první čajovny.

Roku 780 n.l. vyšla první kniha o čaji Ch´a-Ching , kterou napsal čínský čajový odborník Lu-Yu a stala se "svatým písmem" všech milovníků čaje. Začátkem 8. století, přesněji roku 805, přinesl čínský buddhistický misionář Tenkjo čaj do Japonska, kde se o 300 let později začal i pěstovat.

V Evropě se čaj objevil teprve v 16. století.


© marta-b 2004-2010