Knihovna
Spisovatelé
Literatura
O čaji
Ex libris
... a navíc

 

NĚCO O MNĚ

Ani nevím, kde se ve mně vzal kladný vztah ke knížkám, protože si nepamatuju, že by mi naši někdy v dětství četli, ale tak nějak se to asi vyklubalo samo. Pamatuju si, že mezi prvníma knížkama, které jsem si přečetla coby školačka sama, bylo dílko od Eduarda Petišky "Birlibán" :o). Pak mě taky uchvátila knížka Astrid Lindgrenové "Děti z Bullerbynu" a Twainovo "Dobrodružství Toma Sawyera".

Jako asi každá holka jsem si prošla obdobím dívčích románů, kdy jsem hltala na kila romány Stanislava Rudolfa nebo Lenky Lanczové :o)

No a na gymplu jsem se pomalu začala dostávat k hodnotnější literatuře. Byla jsem tak trochu knihomol a bez knížky jsem se nevypravila skoro nikam. V městské knihovně mě znali křestním jménem - a že nepocházim ze žádného malého městečka :o)

Nejradši ze všech literárních směrů mám asi realismus, hlavně pak jeho ruské a francouzské autory. Líbí se mi i česká realistická tvorba. Spoustu čtenářů odrazují sáhodlouhé realistické popisy prostředí, ale mě zápletka většinou tak chytne, že mi tyhle pasáže nevadí.

Hodiny literatury patřily na škole k mým nejoblíbenějším, protože jsem měla většinu probíraných autorů načtenou a bavilo mě se o nich dovídat něco bližšího. Jsem spíš humanitně zaměřená, a proto asi nemusim podotýkat, že hodiny matematiky, fyziky nebo chemie pro mě byly naopak utrpením a nutným zlem :o)

Trochu jsem se bála, že sotva se za mnou zavřou dveře studentských let, nebudu už mít na čtení tolik času, ale naštěstí to tak nedopadlo. A tak si dál chodím do knihovny pro nové autory, dočítám díla těch, které jsem na škole nestihla nebo jsem o nich nevěděla, a užívám si světa literatury s radostí dál.

Knížky a literatura prostě hrají v mém životě hodně důležitou roli a doufám, že to tak bude vždycky. U ničeho si neodpočinu tolik jako právě u knížky a pak taky u tvorby těchto stránek. Rubrika Knihovna vznikla původně z mého čtenářského deníku, ale tak nějak jsem si už zvykla po dočtení nějaké knížky zapisovat její obsah, že se nedokážu pustit do něčeho dalšího, dokud ten zápis neudělám :o)

Tak jen doufám, že vám třeba moje zápisky pomůžou ve škole nebo při výběru toho, co byste si rádi přečetli ;o)

Marta


© marta-b 2004-2010