Knihovna
Spisovatelé
Literatura
O čaji
Ex libris
... a navíc

 

DENÍK ANNY FRANKOVÉ

Autor: Anna Franková (12.06.1929 - 06.09.1944)
(zveřejnil Annin otec Otto Frank)

Děj:

V pátek 12. června 1942 dostala Anna ke svým třináctým narozeninám od rodičů krásný sešit na deníček. "Deník Anny Frankové" je vlastně právě tím sešitem, do kterého se tato mladá dívka židovského původu svěřovala formou dopisů své fiktivní kamarádce Kitty. Anna žila se svou rodinou v Amsterodamu a protože v celé Evropě zuřila druhá světová válka, museli se ukrývat, aby unikli koncentračním táborům. Ukryli se do zadního traktu jednoho amsterodamského domu, kde měl dříve Annin otec obchod. O pár měsíců později se k nim přidala ještě jedna židovská rodina van Daanových a pan Dussel.

Skrývali se téměř dva roky v malých prostorech a kontakt s okolním světem měli pouze díky dobrým holandským křesťanům, kteří jim obstarávali potraviny, knihy a nejpotřebnější věci. Zdálo se, že obě židovské rodiny přečkají v úkrytu i zbývající rok války, ale 4.8.1944 zastavilo před jejich skrýší auto s SS-Oberführerem a několika pomahači od Zelené policie. Někdo jejich tajnou skrýši vyzradil. Odvezli všechny obyvatele úkrytu do vězení na Weteringschans a po čtyřech dnech je transportovali do nizozemského "židovského průchozího tábora" Westerbork. Do Osvětimi v Polsku je převezli 6.9.1944, odkud byla Anna se svou sestrou Margot deportována do koncentračního tábora v Bergen-Belsenu, kde na jaře roku 1945 obě zemřely na tyfus. 12.4. toho roku byl tábor osvobozen anglickými vojsky...

Další postavy:

Edith a Otto Frankovi, Margot, Miep, Bep, Kleiman, Kugler, Peter van Daan, W.G. van Maaren, aj.

Hodnocení:

Podle mě je dobře, že se Annin otec, který jako jediný z obou židovských rodin přežil 2.sv.v., rozhodl deník své dcery publikovat. Kniha je psaná velmi působivě a hodně toho ve mně zanechala.


© marta-b 2004-2010