Knihovna
Spisovatelé
Literatura
O čaji
Ex libris
... a navíc

 

RACEK

Autor: Anton Pavlovič Čechov (29.01.1860 - 15.07.1904)

Děj:

Komedie z roku 1895 vypráví příběh mladého umělce Konstantina Trepleva, který chtěl do divadelního umění vnést nové formy, protože neměl rád divadlo takové, jaké hrála jeho slavná matka Irma Treplevová. Na jeho reformní představení se Treplevová přišla podívat se svým přítelem, slavným spisovatelem, Borisem Trigorinem, ale Kosťovo umění nepochopili a nelíbilo se jim.

Hlavní hrdina byl pak nešťastný nejen z neúspěchu před svou matkou, ale i z neopětované lásky Niny Zarečné, která se zamilovala do matčina milence Borise a odjela s ním do Moskvy k "velkému divadlu". Za dva roky se Nina vrátila – něšťastná a vnitřně zlomená.

Z Konstantina Trepleva se mezitím stal spisovatel, ale ani v této oblasti nenašel uplatnění nebo nějaký úspěch. Bez Niny neměl žádnou inspiraci, neměl pro koho žít, pro koho psát a snažit se o nějaké literární výkony. Příjezdu Niny do vesnice už se nedočkal, protože se při jedné z návštěv jeho slavné matky zastřelil. Nemohl a nechtěl už dál žít v jejím stínu a opuštěný bez svojí lásky.

Hodnocení:

Líbilo se mi, jak Čechov charakterizoval spisovatelský život a jeho "muka" (člověk musí stále něco psát, spisovatel je otrokem psaní). Také mě zaujala symbolika racka, který by se v podstatě dal přirovnat k životu Niny Zarečné - racka zastřelili ve chvíli, kdy se vznášel vysoko nad zemí - a Nina zažila pomyslnou smrt všech svých nadějí a představ o šťastném životě u velkého divadla po boku její lásky Borise, když se ztrápená vrátila do svojí rodné vesnice. Také vlastně padla z oblak k zemi...


© marta-b 2004-2010