Knihovna
Spisovatelé
Literatura
O čaji
Ex libris
... a navíc

 

VÝCHOVA DÍVEK V ČECHÁCH

Autor: Michal Viewegh (*31.03.1962)

Děj:

Tato kniha je vlastně jakýmsi románovým zápisem jedné životní etapy Oskara, kdy si coby učitel na ZŠ přivydělával tím, že pracoval pro bohatého podnikatele Denise Krále. Dával hodiny tvořivého psaní jeho znuzené dceři Beátě Králové. Oskar se za peníze snažil odvést aspoň trochu dobré práce, ale s ní to bylo velmi těžké. Hlavně proto, že učitelovu přítomnost vůbec nehodlala brát na vědomí a ignorovala ho. Po dvou měsících každodenních návštěv se situace o hodně zlepšila a ti dva se poměrně sblížili. Jejich vztah pak přerostl ve vášnivé milenecké pouto.

Beátin učitel byl ale ženatý a měl dceru. Aby spolu mohli být častěji, nastoupila Beáta na zbraslavskou základní školu jako učitelka, protože tam učil i Oskar. Tajných schůzek ale začalo ubývat, až se z jejich vztahu vytratily úplně. Oskar už Beátu přestal bavit.

S vervou se pustila do nových věcí, vyzkoušela všechno možné - od buddhismu až po greenpeace - aby se konečně někam zařadila, aby věděla, kam patří, ale nic z toho jí neuspokojovalo. Cítila se zoufalá a měla ze svého života deprese. Nakonec spáchala sebevraždu, protože už nevěděla, jak dál. Oskar byl v té době v Německu. Po Beátině smrti zase zapadl do starých kolejí svého manželského a učitelského života. Jakoby se ani nic nestalo.

Hodnocení:

První třetina knihy mě moc nezaujala, protože Viewegh děj zbytečně prodlužoval svými omluvami za to, proč tu kterou věc napsal tak a nej jinak. Potom už se ale děj dal do pohybu a bylo to velmi zajímavé. Kromě dobře popsaných charakterů obou hlavních hrdinů vykreslil autor i české školství a situaci po roce 1989, kdy bylo všude plno zbohatlíků a rádobypodnikatelů. Líbilo se mi také, že vkládal do svého textu citáty jiných autorů, protože to působilo zajímavě.


© marta-b 2004-2010